Конкурс чтецов «Азаматовские чтения -2021»

22 Марта 2021

Пуш уйăхĕн 18-мĕшĕнче Ю.А. Гагарин ячĕллĕ библиотекăра шкулпа библиотека хушшинче йĕркеленĕ «Асамат вулавĕсем -2021» пултарулăх ăмăртăвĕ иртрĕ.

Сăвва илемлĕ калакансен ăмăртăвĕнче С.В. Асаматăн «Хĕрарăм чĕри» кĕнекери куçару сăввисене хулари шкулсенче чăваш чĕлхипе литературине вĕрентекенĕсем пăхмасăр вуларĕç.

Сумлă жюри пайташĕсем тăван чĕлхе вĕрентекенсен ăсталăхне сăвва уçăмлăн, сасса кирлĕ пек вылятса, сăмахсене лайăх илтĕнмелле калама пултарнине, сăвă юхăмĕнче кирлĕ чарăну тунине, шухăш пусăмне палăртса каланине кура хакларĕç, çĕнтерÿçĕсемпе призёрсене палăртрĕç.

Пултарулăх конкурсне хутшăнакан чăваш чĕлхипе литератури вĕрентекенсене, тăван сăмахлăх пуянлăхне, сăвă техĕмне туякансене хисеплĕ сăвăç, «Хĕрарăм чĕри» кĕнеке авторĕ Светлана Асамат, Константин Иванов ячĕллĕ Чăваш академи драма театрĕн артисчĕ, И.Н. Ульянов ячĕллĕ Чăваш патшалăх университечĕ доценчĕ Иван Иванов, Чăваш наци конгресĕн вĕренÿ комитечĕн ертÿçи Геронтий Никифоров тата Çĕнĕ Шупашкар радион тĕп редакторĕн тивĕçĕсене пурнăçлакан, конгресăн хулан вырăнти уйрăмĕн ертÿçи Елена Лаврентьева ăшшăн саламларĕç.

18 марта в центральной библиотеке им. Ю. Гагарина состоялся городской конкурс чтецов «Азаматовские чтения - 2021» по книге Светланы Азамат «Хĕрарăм чĕри». Конкурс прошел среди учителей чувашского языка и литературы города Новочебоксарска в рамках межсетевого взаимодействия «школа-библиотека».

Участники конкурса (38 чел.) проникновенно прочитали стихотворения из сборника стихов, переведенных с русского на чувашский язык Светланой Азамат. Это издание включает стихотворения 83 женщин - поэтов представителей 39 народов нашей страны.

Все участники конкурса были одновременно и зрителями, имея возможность не только оценить выступления, но и получить истинное удовольствие от хороших стихов, а также услышать непохожие оригинальные манеры исполнения.

Оценивало конкурсантов компетентное жюри, в состав которого вошли заслуженный деятель искусств Чувашской республики поэт и композитор Светлана Азамат; председатель комитета по образованию Чувашского национального конгресса, заслуженный учитель Чувашской Республики Геронтий Никифоров; народный артист Чувашской Республики, доцент ЧГУ им. И.Н. Ульянова Иван Иванов; главный редактор вещательного отдела Новочебоксарского радио Елена Лаврентьева.

В ближайшее время жюри определит победителей конкурса чтецов, которые будут удостоены Дипломов и сертификатов.

Информацию подготовила Ольга Николаева.
Телефон для справок: 77-38-02