Мастер–класс: «Чувашская кукла-пукане»

12 Октября 2020

12 октября сотрудники центральной библиотеки им. Ю. Гагарина провели с учащимися 4 «А» класса гимназии №6 мастер-класс по изготовлению чувашской куклы-пукане. В начале мероприятия ведущая рассказала историю возникновения кукол в Чувашии и в разных странах. Затем дети познакомились со сказкой Р. Сарби «Пукане-Кукла». Прослушав сказку, ребята с удовольствием участвовали в мастер-классе по изготовлению чувашской куклы-пукане, которую они оставили себе на память.

Юпа уйăхĕн 12-мӗшӗнче Ю. Гагарин ячĕпе хисепленсе тăракан тӗп библиотекӑ ӗҫченĕсем 6-мĕш гимназинче 4-мӗш «А» класра вӗренекенсемпе пӗрле хутран касса «Чӑваш халăх пукани» ӑсталӑх лаҫҫи иртерчĕҫ. Чи малтанах вулавăш ĕҫченĕ Ольга Николаева ачасене пуканесен историне каласа пачĕ. Унтан шăпăрлансем Р. Сарбин "Пукане"юмахӗпе паллашрӗҫ. Юмаха итленӗ хыҫҫӑн ачасем чӑваш халӑх пуканине ӑсталарĕҫ. Ачасем ăсталанă пуканенсене хăйсене асăнмаллăх хăварчĕҫ.

Информацию подготовила Ольга Николаева.
Телефон для справок 77-38-02.